“Cat Rig “ Wishbone  Yelkenliler

Yelkencilikle uzaktan ya da yakından ilgileniyorsanız balon yelken, ana yelken, fırtına yelkeni, cenova, flok gibi birçok yelken çesidinin ismini elbette duymuşsunuzdur. Bunun yanında günümüzdede hala kullanılan, estetik açıdan diğerlerinden hemen ayrılan, fakat ismini duymadığınızı düşündüğüm bir yelken çeşidi daha var. “Cat Rig “ yelkenliler. Avrupa, Asya kıtasında çok nadir olan ama Amerika’da oldukça yaygın bir yelken türü.

 

Firma sahibi Gordon Fisher öyle bir yelkenli üretmek istiyor ki, Tek kişi 20-30 foot luk teknede tek başına yelkeni açsın, bu tekne ile okyanusu geçebilsin, her yıl yelken bakımları ile uğraşmasın ya da bakım giderlerini minimuma indirsin. Sonuç olarak tasarımcısı Mark Ellis bu eşsiz yelkenliyi tasarlamış. 1970 li yılların ortalarında Kanada’da üretime başlayan Nonsuch markasından 1990 lı yıllara kadar yaklaşık 950 adet bu tür tekneden üretilmiştir. Günümüzde hala birçoğu hala denizde ve piyasada oldukça tutulan bu model satışa çıktığı zaman rabet görmektedir.

 

 

Bu teknede ne mi yok, mesela Cenova yelken , furling sistemi, ana yelken arabası yok, tekne ortasından sintineye kadar inen ana yelken direği yok çünkü ana yelken direği teknenin baş bölümüne konumlandırılmış. Fazladan ne mi var? Pupa seyrinde yelkeni tekneden 90 derece ayırıp seyir yapabiliriz, Farklı görüntüsüyle soru yağmuruna tutulabiliriz.

 

Kaynakça:

 

  1. https://web.archive.org/web/20060615234848/http://www.nonsuch.org/general1.html
  2. https://www.boats.com/reviews/classic-catboat/
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Nonsuch_(sailboat)
  4. Layd-k Sailing youtube page